Test obciążenia glukozą to badanie wykonywane w czasie diagnozowania cukrzycy. Wysoki poziom glukozy we krwi kobiety w ciąży może negatywnie oddziaływać nie tylko na organizm przyszłej mamy, ale również na kształtujący się płód. Glukoza przenika bowiem przez barierę łożyskową i pobudza trzustkę dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. Pod pewnymi względami insulina działa podobnie jak hormonu wzrostu, dlatego dzieci matek z cukrzycą mają często dużą masę urodzeniową (jest to tzw. makrosomia płodu).
Cukrzyca ciążowa – diagnostyka
Wysoki poziom glukozy we krwi kobiety ciężarnej może się również przyczynić do zwiększenia ryzyka niedojrzałości płodu oraz wystąpienia powikłań położniczych – częściej zachodzi bowiem potrzeba zakończenia ciąży cięciem cesarskim, dochodzi do urazów okołoporodowych, wielowodzia czy stanu przedrzucawkowego. Właśnie dlatego tak istotne jest wykonywanie badania glukozy w ciąży. Dzieci matek z cukrzycą po urodzeniu nierzadko otrzymują niską ocenę punktową w skali Apgar. Mają także podwyższone ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej oraz wad serca. Dzieje się tak, jeśli zaburzenia poziomu glukozy u kobiety ciężarnej nie są odpowiednio leczone.
Test obciążenia glukozą
W ciąży wykonuje się szereg badań przesiewowych, umożliwiających wykrycie wcześniej niezdiagnozowanych zaburzeń metabolizmu glukozy, w tym również cukrzycy. Jeśli jesteś w ciąży, już podczas pierwszej wizyty ginekolog zleci Ci test obciążenia glukozą, czyli oznaczenie poziomu glukozy we krwi (tzw. glikemii) na czczo. W zależności od wyniku tego badania lekarz może poprosić o jego powtórzenie (przy glikemii powyżej 126 mg/dl) lub skierować Cię na inne badanie – doustny test obciążenia 75 g glukozy (jeśli glikemia znajduje się w przedziale 95-125 mg/dl). Na tym jednak nie koniec. Nawet jeśli wynik glikemii na czczo będzie mniejszy niż 95 mg/dl (czyli poziom glukozy będzie prawidłowy), lekarz zleci wykonanie między 24. a 25. tygodniem ciąży badania OGTT (doustnego testu obciążenia 50 g glukozy).
Doustny test obciążenia glukozą w ciąży
Doustny test obciążenia glukozą (OGTT) to badanie sprawdzające, w jakim stopniu organizm metabolizuje ten cukier. Trzustka produkuje hormon zwany insuliną, który umożliwia komórkom organizmu wykorzystywanie glukozy jako „paliwa”. Jeśli trzustka nie jest w stanie wyprodukować wystarczających ilości insuliny, poziom glukozy we krwi ulega podwyższeniu. Przeprowadzane w ciąży badanie OGTT polega na oznaczeniu poziomu glukozy po godzinie od wypicia szklanki wody, w której zostało rozpuszczone 50 g glukozy. Prawidłowy poziom glukozy po godzinie od przyjęcia tego roztworu to mniej niż 140 mg/dl. Jeśli wynik mieści się w zakresie 140-180 mg/dl, trzeba wykonać test obciążenia 75 g glukozy. Jeżeli rezultat tego drugiego badania okaże się prawidłowy, w 32. tygodniu ciąży należy powtórzyć test obciążenia 75 g glukozy, jeśli nie – lekarz skieruje Cię do poradni diabetologicznej. Tam uzyskasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące stosowania odpowiedniej diety oraz leków.