75 g glukozy

Test obciążenia glukozą to badanie wykonywane w czasie diagnozowania cukrzycy. Wysoki poziom glukozy we krwi kobiety w ciąży może negatywnie oddziaływać nie tylko na organizm przyszłej mamy, ale również na kształtujący się płód. Glukoza przenika bowiem przez barierę łożyskową i pobudza trzustkę dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. Pod pewnymi względami insulina działa podobnie jak hormonu wzrostu, dlatego dzieci matek z cukrzycą mają często dużą masę urodzeniową (jest to tzw. makrosomia płodu).

Cukrzyca ciążowadiagnostyka

Wysoki poziom glukozy we krwi kobiety ciężarnej może się również przyczynić do zwiększenia ryzyka niedojrzałości płodu oraz wystąpienia powikłań położniczych – częściej zachodzi bowiem potrzeba zakończenia ciąży cięciem cesarskim, dochodzi do urazów okołoporodowych, wielowodzia czy stanu przedrzucawkowego. Właśnie dlatego tak istotne jest wykonywanie badania glukozy w ciąży. Dzieci matek z cukrzycą po urodzeniu nierzadko otrzymują niską ocenę punktową w skali Apgar. Mają także podwyższone ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej oraz wad serca. Dzieje się tak, jeśli zaburzenia poziomu glukozy u kobiety ciężarnej nie są odpowiednio leczone.

Test obciążenia glukozą

W ciąży wykonuje się szereg badań przesiewowych, umożliwiających wykrycie wcześniej niezdiagnozowanych zaburzeń metabolizmu glukozy, w tym również cukrzycy. Jeśli jesteś w ciąży, już podczas pierwszej wizyty ginekolog zleci Ci test obciążenia glukozą, czyli oznaczenie poziomu glukozy we krwi (tzw. glikemii) na czczo. W zależności od wyniku tego badania lekarz może poprosić o jego powtórzenie (przy glikemii powyżej 126 mg/dl) lub skierować Cię na inne badanie – doustny test obciążenia 75 g glukozy (jeśli glikemia znajduje się w przedziale 95-125 mg/dl). Na tym jednak nie koniec. Nawet jeśli wynik glikemii na czczo będzie mniejszy niż 95 mg/dl (czyli poziom glukozy będzie prawidłowy), lekarz zleci wykonanie między 24. a 25. tygodniem ciąży badania OGTT (doustnego testu obciążenia 50 g glukozy).

Doustny test obciążenia glukozą w ciąży

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT) to badanie sprawdzające, w jakim stopniu organizm metabolizuje ten cukier. Trzustka produkuje hormon zwany insuliną, który umożliwia komórkom organizmu wykorzystywanie glukozy jako „paliwa”. Jeśli trzustka nie jest w stanie wyprodukować wystarczających ilości insuliny, poziom glukozy we krwi ulega podwyższeniu. Przeprowadzane w ciąży badanie OGTT polega na oznaczeniu poziomu glukozy po godzinie od wypicia szklanki wody, w której zostało rozpuszczone 50 g glukozy. Prawidłowy poziom glukozy po godzinie od przyjęcia tego roztworu to mniej niż 140 mg/dl. Jeśli wynik mieści się w zakresie 140-180 mg/dl, trzeba wykonać test obciążenia 75 g glukozy. Jeżeli rezultat tego drugiego badania okaże się prawidłowy, w 32. tygodniu ciąży należy powtórzyć test obciążenia 75 g glukozy, jeśli nie – lekarz skieruje Cię do poradni diabetologicznej. Tam uzyskasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące stosowania odpowiedniej diety oraz leków.