Doustny test obciążenia glukozą

Jeśli lekarz podejrzewa wystąpienie cukrzycy typu drugiego, najczęściej podejmowanym krokiem jest zlecenie testu OGTT, czyli doustnego testu obciążenia glukozą. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na wykrycie lub wykluczenie nietolerancji glukozy. Bardzo często zleca się je również kobietom w ciąży. Jak przygotować się do testu? Jakie wyniki uznaje się za prawidłowe?

Test tolerancji glukozy – tylko na czczo!

Na dobę przed zleconym badaniem nie wolno pić alkoholu, podejmować jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, palić papierosów, a ostatni posiłek można zjeść na 12 godzin przed wykonaniem testu. Należy również poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz jakichkolwiek problemach ze zdrowiem, ponieważ nawet zwykłe przeziębienie może mieć wpływ na wyniki!

Test obciążenia glukozą – przebieg badania

Na początku laborant pobiera się próbkę krwi w celu oznaczenia wyjściowego stężenia cukru. Następnie pacjent otrzymuje 75 g glukozy rozpuszczonej w 250–300 ml wody, którą należy wypić jak najszybciej, najlepiej w ciągu 5 minut. Kolejną próbkę krwi pobiera się po 60 minutach, a trzecią po kolejnej godzinie. Podczas całego badania nie wolno niczego jeść ani pić, a także forsować organizmu oraz opuszczać przychodni.

Krzywa cukrowa – interpretacja wyników

Prawidłowe stężenie glukozy na czczo wynosi od 70 do 99 mg% (3,9–5,5 mmol/l). Jeżeli rezultaty badania są zupełnie inne – lekarz zleca wykonanie testu tolerancji glukozy OGTT. Po upływie dwóch godzin otrzymuje się wyniki, które interpretuje się następująco:

  • prawidłowy – poziom cukru wynosi <140 mg% (7,8 mmol/l),
  • nietolerancja węglowodanów (stan zagrożenia cukrzycą) – od 140 do 199 mg% (7,8-11,1 mmol/l),
  • cukrzyca – stężenie glukozy jest równe lub powyżej 200 mg% (11,1 mmol/l).