GLUCO Test – diagnostyka cukrzycy ciążowej

Częstość występowania cukrzycy ciążowej w Europie szacuje się na 5,4 % z dynamiczną tendencją wzrostową. Zwiększa ona ryzyko wielu groźnych powikłań dla matki i dziecka, w tym poronień, wad wrodzonych, obumarć wewnątrzmacicznych, nadmiernego wzrastania płodu, urazów okołoporodowych, hipoglikemii oraz innych problemów adaptacyjnych u noworodka. Z tego powodu każda kobieta ciężarna powinna wykonać test obciążenia glukozą GLUCO Test.

Doustny test obciążenia glukozą

Lekarz dokonuje oznaczenia krzywej cukrowej w pierwszym trymestrze ciąży. Pomiędzy 24. a 28. tygodniem zaleca się dodatkowo wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą. Dzięki takim produktom jak GLUCO Test jest to niezwykle proste i przyjemne. Preparat zawiera 75 g glukozy oraz występuje w dwóch smakach – pomarańczowym i coli. Badanie glukozy w ciąży jest konieczne zarówno ze względu na bezpieczeństwo matki, jak i dziecka, dlatego warto o nim pamiętać.

Krzywa cukrowa, czyli test tolerancji glukozy

Krzywa cukrowa to badanie występujące pod różnymi nazwami, takimijak test obciążenia glukozą czy krzywa glikemiczna. Rutynowo przeprowadza się ten test u ciężarnych, by wykryć ewentualną cukrzycę ciążową. Test obciążenia glukozą to zwykłe badanie laboratoryjne, polegające na pobraniu próbki krwi.Pacjent na czczo musi spożyć roztwór 75g glukozy rozpuszczonej w wodzie (np. GLUCO Test). Kolejne próbki krwi pobierane są godzinę i dwie godziny po wypiciu roztworu, dlatego w czasie między nimi zaleca się odpoczynek. Istotne jest także, żeby przed badaniem unikać intensywnego wysiłku. Celem oznaczenia krzywej cukrowej jest test pracy trzustki na nagłe podwyższenie poziomu cukru we krwi.

Jak należy się przygotować i prawidłowo wykonać doustny test obciążenia glukozą w ciąży?

  • test powinien być wykonany 8-10 godzin od ostatniego posiłku,
  • przynajmniej 3 dni przed wykonaniem badania ciężarna powinna stosować dietę o standardowej zawartości węglowodanów (nie mniej niż 150 g węglowodanów, przy zwykłej aktywności fizycznej),
  • roztwór podawany do wypicia to 75 g glukozy (np. GLUCO Test) rozpuszczonej w 250-300 ml wody,
  • Pacjentka powinna spożyć go na siedząco w ciągu 5 minut (w tym czasie nie wolno przyjmować pożywienia i palić papierosów),
  • krew do badania pobiera się na czczo, godzinę i dwie godziny po wypiciu roztworu glukozy.