GLUCO Test to doustny roztwór odpowiedni do stosowania w badaniach diagnostycznych u dorosłych (zwłaszcza kobiet w ciąży) i dzieci. Można go użyć w następujących przypadkach:
- do wykonania doustnego testu tolerancji glukozy, czyli tzw. krzywej cukrowej,
- u osób z rozpoznaną cukrzycą, które wykazują stan hipoglikemii, w tym także po przedawkowaniu insuliny,
- w stanach obniżonego poziomu węglowodanów,
- przy wyczerpaniu fizycznym, np. po uprawianiu sportu.
GLUCO Test polecamy zwłaszcza kobietom w ciąży, dla których wykonanie doustnego badania obciążenia glukozą jest często niemożliwe z uwagi na dokuczliwe wymioty.
Doustny test obciążenia glukozą
Zastanawiasz się, jak użyć GLUCO Testu? To bardzo proste. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych instrukcji.
- W przypadku doustnego testu tolerancji glukozy: dawka glukozy wypijana podczas badania wynosi 1,75 g/kg masy ciała, maksymalnie 75 g. Pomiar należy wykonywać bez wcześniejszego przejścia na dietę o niższej zawartości węglowodanów, rano, na czczo i po przespanej nocy. Cały, 2-godzinny okres testu tolerancji, od wypicia roztworu do pobrania krwi, pacjent powinien spędzić w pozycji siedzącej lub leżącej.
- Dorośli (w tym kobiety w ciąży) oraz dzieci o masie ciała >43 kg: po początkowym pobraniu krwi w celu ustalenia w niej wyjściowego poziomu cukru należy wypić całą zawartość butelki (75g glukozy) w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Następne oznaczenie glukozy we krwi żylnej wykonuje się po 2 godzinach.
- Dzieci o masie ciała <43 kg: dawkę glukozy należy skonsultować z lekarzem, który dobierze ją do masy ciała dziecka. Na tej podstawie (100 ml = 25 g glukozy) oblicza się wymaganą objętość roztworu do wypicia. Test należy wykonać tak, jak opisano powyżej. Postępowanie w przypadku hipoglikemii, niedoboru węglowodanów lub wyczerpania: doraźnie można wypić 3 do 6 łyżek GLUCO Testu, co odpowiada około 10-20 g glukozy.
Test tolerancji glukozy – jak go wykonać?
Test obciążenia glukozą należy wykonywać bez wcześniejszego przechodzenia na dietę niskowęglowodanową, rano, na czczo i po przespaniu przez pacjenta nocy. Przez cały, 120-minutowy okres badania pacjent powinien siedzieć lub leżeć. Postępowanie:
- Dorośli (w tym kobiety w ciąży) i dzieci o masie ciała >43 kg: Po początkowym pobraniu krwi w celu oznaczenia w niej poziomu glukozy żylnej należy przyjąć całą zawartość butelki GLUCO Testu (75 g) w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Następne pobranie krwi wykonuje się po 2 godzinach.
- Dzieci o masie ciała <43 kg: dawkę glukozy należy skonsultować z lekarzem na podstawie aktualnej masy ciała dziecka. Na tej podstawie (100 ml = 25 g glukozy) obliczana jest jej wymagana objętość cukru w roztworze, który należy wypić. Badanie krzywej cukrowej należy wykonać tak samo, jak w przypadku osób o masie ciała >43 kg.